Kako stoje stvari sa dopuštenjem fotografiranja ljudi na ulici?

Dante

Administrator
Član od
12 velj 2020
Poruka
118
UTramvaju.jpg

Gledam fotke Toše Dapca i pitam se da li je pitao te ljude za dopuštenje? Da li se treba pitati? Ili okidao kriomice?

Kako pravno i praktično stoje stvari sa fotografiranjem ljudi na ulici? Smije li se to, treba li upozoriti ljude, tražiti dozvolu? Smije li ih se objaviti javno, recimo ovdje. Od svih žanrova fotografije najdraže su mi upravo ulične fotografije ljudi u raznim situacijama, ali taj dio me muči. :)

Puky Lee

New member
Član od
21 tra 2020
Poruka
10
Radeći u lokalnom mediju gdje je fotografiranje ljudi na javnim površinama gotovo svakodnevna stvar (i portalima vrlo isplativo jer se ljudi u pravilu vole gledati, bilo zbog ljepote, mode ili si eventualno prepoznati susjede), valja istaknuti kako je fotografiranje ljudi na javnim površinama dozvoljeno. Međutim, kažnjivi su članci gdje se nekoga posebno izdvoji kako bi se, primjerice, analizirao modni ukus konkretne osobe. Članci s mnoštvom ljudi na špici je pritom ok, ali neki mediji posebno vole izdvojiti nekog zbog modne kombinacije itd. U tom slučaju fotografirana osoba, ako nije dala dopuštenje, može tužiti medij.

Valjda je slično s uličnom fotografijom za ljude koji to rade iz hobija ili iz umjetničkih pobuda. Tošo Dabac je pionir umjetničke fotografije kod nas i pretpostavljam da tad nije bilo uređenih pravila za tako nešto, pravila su se počela uvoditi s vremenom i za ovo vrijeme hiperprodukcije i potrebe za zaštitom osobnih podataka i stvari je logično i očekivano (a i ovo za kažnjivost izdvajanja jedne osobe je tek uvedeno pred cca godinu i pol).

Međutim, da bi se izbjegle bilokakve neugodnosti kod fotografiranja uličnih fotki, preporučljivo je imati teleobjektiv i pritom biti vrlo suptilan i neprimjetan. Pritom valja imati na umu da nije stvar u fotkanju samih ljudi (ako je tema moda onda je bolje imati modela koji će ti baš pozirati), Tošo Dabac je lovio neke zanimljive socijalne momente. Važno je dakle, okruženje ljudi koje se fotografira.

Dante

Administrator
Član od
12 velj 2020
Poruka
118
Imam i dalje pitanja. Da li je utuživo ako netko bez tvojeg znanja i dopuštenja objavi tvoju fotografiju javno recimo na forumu? A nisi "javna osoba".

Okolnosti fotografije mogu biti problematične, možda se naziš na mjestu na kojem se ne bi trebao nalaziti ili u društvu nekog sa kime ne bi smio biti viđen. Ili jednostavno zato jer misliš da te fotografija ne predstavlja u svjetlu u kakvom želiš biti viđen.

https://flic.kr/p/HkL39N
U svjetlu svih paranoja u vezi privatnosti i davanja dopuštenja na svakoj stranici za cookieje ovo mi se čini bitno ozbiljnija stvar.

Kako pravno tu stoje stvari, kakva je pravna praksa?

Na Flickru ima mnogo autora koji rade sjajne street fotografije i očito nikog nisu pitali za dopuštenje. Recimo ovaj samo škljoca u prolazu sa čini se nevidljivim Ricoh GR II i uspijeva dobiti dobre fotke, tisuće njih.

https://flic.kr/p/2bMA7LL

Puky Lee

New member
Član od
21 tra 2020
Poruka
10
Za ovakav tip fotki i nije potrebno, jer nitko nije posebno izdvojen. Svi su u javnom prostoru, na ulici. Ovakva fotka ukratko nije utuživa niti na bilokoji drugi način problematična za nečiju privatnost.

Što se tiče stavljanja fotki nekog javno, pa i ovdje na forumu, ovisi o više stvari. Fotograf kao autor fotki smije svoje fotke stavljati ako to nije drugačije dogovoreno ili čak potpisano ugovorom s drugom osobom. Usmeni je dogovor, naravno, stvar poštenja.

Evo recimo ovaj članak. Da ova djevojka ne želi da fotke budu na indexu, index bi mogao lako popušiti tužbu. Međutim, to index vjerojatno zna, a dotična djevojka je iste fotke iskoristila za svoj instagram, dobila je odmah i lijepu reklamu, a kao slučajno se prošetala gradskom špicom. Je li dogovoreno ili se fotograf slučajno našao na tom mjestu, možemo samo nagađati (moguće je oboje, iako dotična pozira i profesionalno, tako da ne bi čudilo da je dogovoreno).

Hoću reći, ovo nikako ne može spadati pod uličnu fotografiju i da se takve fotke stavljaju na internet bez pristanka fotografirane osobe je utuživo.
Okolnosti fotografije mogu biti problematične, možda se naziš na mjestu na kojem se ne bi trebao nalaziti ili u društvu nekog sa kime ne bi smio biti viđen. Ili jednostavno zato jer misliš da te fotografija ne predstavlja u svjetlu u kakvom želiš biti viđen.
E sad, ovo su pak specifične situacije. Ako se netko u javnosti nađe s osobom s kojom se ne bi trebao ili na mjestu gdje ne bi trebao, to je na odgovornosti te osobe, a ne fotografa.

Jednom sam fotkao neki događaj u nekom klubu, pa mi je jedna osoba, kad me vidjela s fotićem, došla do mene da me zamoli da ne fotkam njega i još par prijatelja jer bi mogli biti u problemu (radilo se o nekim sportašima koji su se htjeli malo zabaviti nakon utakmice, iako im je trening režim malo stroži, pa sve rade incognito). I to je ok, jer je na meni da to uvažim, ali nakon što imam u vidu te informacije.

Mislim da tu ne možeš bit kazneno odgovoran, ali bi mogao pokupit batine ako se netko zainati. :D

Dante

Administrator
Član od
12 velj 2020
Poruka
118
Evo, ovaj fotograf, Sean Tucker, čiji YouTube kanal povremeno pratim ima video koji se bavi baš tim pitanjima. Sad ga se sjetio. Korisno i zanimljivo. Dakle, na javnom prostoru možeš fotografirati svakog, kao što si rekao, uključujući i djecu.
Po pitanju GDPR-a - ako nema drugih podataka o osobi uz fotografiju, onda se osoba na fotografiji tretira kao anonimna osoba.

Savjet ako ti se netko suprotstavi zašto si ga fotografirao... Prije svega budi staložen i pristojan, nisi napravio ništa protuzakonito ako si fotografirao na javnom prostoru, objasni osobi osobi da mu ne želiš oteti dušu... :)

Zadnje uređivanje: